İçeriğe geç

Bahara Doğru

peyami gürel bahara doğru

Bahara Doğru

Boyut: 50 x 70 cm, Tarih: 2007, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Özel Aile Koleksiyonu

teknik analiz

Orta boyutlu olan çalışma ahşap şasiye gerili tuval üzerine hazırlanmıştır. Önce doku macunu ile yüzeyde hafif bir doku çalışması yapılmış, kuruması bittikten sonra tiner ile inceltilmiş yağlı boya dökülerek zemindeki renk geçişleri oluşturulmuştur. Bu işlem her bir katman kuruduktan sonra kompozisyona uygun farklı renklerle tekrarlanmıştır. Böylece, zeminin tasarlanan kompozisyona uygun bir derinlik oluşturması sağlanmıştır. Daha sonra zemin çalışmasının uzunca bir süre tam olarak kuruması beklenmiştir (yaklaşık 10 ila 15 gün). Ardından ana kompozisyon çalışması aşamasına geçilmiştir.

Ana kompozisyon aşamasında önce fırça çalışması yapılmıştır ardından spatül ile zenginleştirilmiştir. Ancak kompozisyon geriden öne doğru bir sıralama ile hazırlanmamıştır. Öne çıkacak olan son katman ve arkada kalacak katmanlar değişik zaman aralıklarında uygulanmıştır.

Palet

Winsor Newton Winton Serie 1, chrome yellow hue

Winsor Newton Winton Serie 1, titanium white

Winsor Newton Winton No: 29, naples yellow hue

Winsor Newton Winton No: 33, prussian blue

Pebeo No: 52, chartreuse yellow

Winsor Newton Winton No: 2, burnt sienna

Winsor Newton Winton No: 16, cobalt violet hue

Bahara Doğru tablosu için önemli not

5846 numaralı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca; Eserin çoğaltım hakları eser sahibine aittir. İzni olmadan hiç bir amaçla (ticari, gayri ticari) çoğaltılamaz. Eser aslının her türlü satış, teşhir ve yeniden satış hakları İstanbul Sanat Evi Tasarım Organizasyon Ltd. Şti’ne aittir. İzni olmadan satılamaz, sergilenemez ve yeniden satışa sunulamaz.

Etiketler: