İçeriğe geç

Ebruyu Amerika’ya Tanıtacak

  Ebruyu Amerika’ya tanıtacak.

  – – – – –

  En eski türk sanatlarından “ebru”yu Amerika’da tanıtmayı planlayan Peyami Gürel, hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğunu belirtti.
  – Osmanlı döneminde batının “Türk kağıdı” olarak tanımladığı Ebru, bugün birkaç usta tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.
  Ebru sanatını yurtdışında bilinçli bir şekilde tanıtmayı hedeflediğini söyleyen ebrucu Peyami Gürel, “Bugün sanat batıya endeksli hale getirilmeye çalışılıyor. Oysa batı bizim sanatımıza hayran, sanatımıza bizden daha fazla ilgi gösteriyor” diyor.
  Peyami Sanat Galerisi’nin sahibi olan Gürel, Klasik Türk Ebrusunun ünlü isimlerinden M. Fuad Başar’la birlikte çalıştıklarını ve hocasının en güzel eserlerini New York veya Washington’da sergileneceğini belirtti. Gürel, ABD’de sanat ürünlerini galerilerle anlaşarak tanıtan firmalarla organize edecek.

  Ebru sanatı nedir?

  Kökleri 9. yüzyıla kadar varan geleneksel Türk sanatlarındandır. Özellikle Osmanlılar döneminde yoğun ilgi ve destek görerek gelişmiştir. Batıda 18. yüzyıldan itibaren tanınmaya başlayan ebru sanatı, uzun süre “Türk kağıdı” olarak adlandırılmıştır. Klasik sanat anlayışımızın ve zevkimizin tüm özelliklerini yansıtan bu ebru, doğal malzemeden yapılmış boyanın su yüzeyinde şekillendirilerek kağıda geçirilmesi esasına dayanır. Günümüzde de usta-çırak ilişkisi içinde yetişen ve klasik tarzda “Ebru olan” ustalarımız tarafından yaşatılmaktadır.