İçeriğe geç

Peyami Gürel Resmiyle Başka Tatlar

  Peyami Gürel Resmiyle Başka Tatlar

  – 

  Peyami Gürel Resmiyle Bir Başka Tatlara Varmak / Abdülkadir GÜNYAZ

  Zeminden zamandan azade olmak… Açarsak , bir yerlere , bir şeylere bağımlı olmamak ; yanı sıra zamanlar üstü…

  Severim böylesi çalışmaları, zira elmalar, armutlar murat etseler bile, ya da denizler, deryalar nakşetmek, ya da kimbilir, dünya ahvalinden bir nice esrarı aşikar etmek, yine de sizi yönlendirmezler, illa onların çizdikleriyle, onların boyadıklarıyla kurulamaz aşinalıklar, ne derununuza, ne fikriyatınıza hükmetmezler. Ne de beli bir zaman süreci içinde değilsinizdir. Daha kısacası, ya da açıkçası soyut bir anlatımın enginliklerini ve de zenginliklerini sunarlar size, siz de kültürünüz, birikimleriniz, hatta hissiyatınız oranında yakın olursunuz onlara, kam alırsınız, ya da canı cehenneme deyip üzmezsiniz tatlı canlarınızı.

  Soyut! Bizim sanatlarımızın belki de muhassılası, biraz daha türkçe söylersek, özetidir. Her derde devadır, yeter ki siz, dedik ya o esrar-ı dilden nasibiniz olur da birşeyler kapmayı becerebilirseniz… Soyut, yine eski dilde, akıl baliğ olmamış küçük çocuklara da ayan beyandır, aşikardır, aklı evvellere de, aklı kemale ermişlere de… Yeter ki, evet tekrarlayalım yeter ki siz onun ama öyle ama böyle sırrına vakıf olasınız…

  Dilerseniz artık bırakalım bu kakafoniye dönüşen, türkçe mi, osmalıca mı, arabi ya da farisi bulmaca mı lisanımızı da dilimize dönelim ve neler söylenmesi gerekirse Peyami Gürel resmi için ondan söz edelim.

  Evet, böylesi bir yol seçmiş sanatçımız, sanki, sanki değil kuşkusuz, iç dünyasının zenginliklerini dışa vurmayı tercih edercesine. Soyut resimler üretiyor, en önemli ögelerden renge, kompozisyona, yalınlığa en başta ve kısacası türlü dengelere de uyum sağlayarak… Fazlası var, bizim bir eski sanatımızı, ebruyu günümüze, çağımıza uygulayarak, adeta yeniden kurguluyor ve öylece üretiyor.

  Sonuç

  Sonuç olarak diyelim ki sanatçımız öncelikle kendine özgü bir resim yapıyor, iç dünyasının zenginliklerinden ve geçmiş kültürlerden de yararlanarak sunuyor bizlere. Umarım bizler de, varsa şayet, beklentilerine olumlu cevaplar vereceğizdir.