İçeriğe geç

Sanat Siyasete Alet Ediliyor Milliyet

  Sanat Siyasete Alet Ediliyor Milliyet

  – – – –

  Meclis’teki “tablo krizi” sanatçıları üzdü. Bazı ressamlar, AKP ve CHP’nin sanatı siyasete alet ettiğini savunurken, bazı sanatçılar hükümeti eleştirdi.

  Kezban Arca Batıbeki:

  Bu mekanlar onların kişisel mekanları değildir ve hepimizi temsil eder. Dolayısyla şahsi zevksizliklerini evleriyle sınırlı tutmak zorundalar.

  Balkan Naci İslimyeli:

  Yapıtları Meclis duvarlarında birbirine karşıt iki görüşün sembolü olmaya zorlanan iki sanatçı da, Türk resim tarihinde bağımsız ve güçlü konumlarıyla yerlerini almış iki önemli isimdir. Bu isimler ne askeri üniformayı, ne de dini inançları mitleştirmek amacıyla sanat yapmışlardır. Meclis, bu yapıtların gerçek anlamlarına layık olmalı.

  Hakan Gürsoytrak:

  CHP ya da AKP fark etmiyor. Hiçbirinin sanat umurlarında değil. Siyasal tartışmalarına sanatı alet ediyorlar, hepsi bu.

  Antonio Cosentino:

  Bana sorarsanız, her kim olursa olsun, Mahmut Cuda olması önemli değil, bir önceki dönem tarafından kabul görmüş bir sanat eserine bu yapılmamalıydı. Sanırım, bu her alnanda halledilmesi gereken bir hazımsızlık. Bunlara sahip çıkmalıyız, bizim dünya görüşümüzü, ideolojimizi yansıtmasa da…

  Adnan Çoker:

  Kültürsüz bir hükümetle yönetiliyoruz. Onlar orta çağda yaşamaya devam ediyor, biz ise Atatürk sonrasındaki dönemi yaşamak istiyoruz. Atatürk, “Benim en büyük eserim Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir” dememiş miydi? Bana göre o üniformalı resmin karşısına Mustafa Kemal’in üniformasız bir resmi konmalı ki, Atatürk’ün iki farklı yönü ortaya çıksın.

  Peyami Gürel:

  Bu, sanatçıları değil, siyasetçileri ilgilendiren bir durum. Sanatçı eserini bitirdikten sonra iş ondan çıkmış demektir artık. Moskova’da da Lenin’in – sonuçta bir sanat eseri olan – heykelini indirdiler, bizde heykele tükürdüler. Tarih böyle olaylarla dolu, ama zaman içinde unutulup gidiyor bunlar. Bu tür davranışları boş işler olarak değerlendiriyorum.

  Fikret Otyam:

  Üzüldüm. Mahmut Cuda, iyi bir ressamdır. O resmini biliyorum; çok güzel bir resimdir. Ama bu resmin Atatürk tablosunun karşısına asılması canımı sıktı. Bu olayda tamamen kasıt var. Neden getirip kör gözüm parmağına Atatürk’ün karşısına asıyorlar? Bu hem Atatürk’e, hem Mahmut Cuda’ya, hem de resim sanatına saygısızlıktır. Bu saygısızlık da hep TBMM’de yapılıyor.