İçeriğe geç

Seramiğe Uygulanan Ebru

  Seramiğe uygulanan ebru / Ekrem Kaftan

  – – –

  Peyami Gürel, uzun zamandır devam ettirdiği çalışmalardan sonuç almaya başladı.

  Gürel, yaptığı çalışmaları anlatırken, “Seramikteki mevcut dekor yelpazesine, bize has sanatlarımızdan olan ebruyu tatbik ederek, estetik zevkimizin eski yüksek seviyesine tekrar çıkmasına katkıda bulunmak istedik.” diye konuşuyor.

  Klasik sanatlarımızın günlük hayatımızda çok yer tuttuğunu söylemek zordur. Bugün klasik sanatlarımıza ait eserlerimiz, bazı antika ve tarihi eser kaçakçılarının ellerinde para kazanmak için aranan bir eşya muamelesi görüyor. Son yıllarda bu sanat eserlerine ilginin artmaya başlamasıyla koleksiyoncuların da sayısında artış gözlenmesine rağmen, yeterli değil.

  Ebrulu Seramikler

  Aynı zamanda kendi adıyla açtığı bir sanat merkezine sahip olan ebruzen Peyami Gürel, bir kağıt süsleme sanatı olarak bilinen ebruyu seramiğe tatbik etti. Çalışmalarının başarılı olduğunu söyleyen Peyami Gürel, “Bize has olan sanatlarımızın günlük hayatımızda daha çok tesirli olması için seramikteki mevcut dekor yelpazesine ebrunun motiflerini ekledik. Ebru sanatı, belli kuralları olmasına rağmen çalışma ve motif zenginliğine sahiptir. Seramikte bu zenginliği aksettirmek istedik” dedi.
  Peyami Gürel, klasik sanatlarımızın farklı malzemelere tatbikinin, bu sanatları yozlaştırmak olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Aksine halkın dejenere olan estetik zevkinin yeniden Osmanlı devrindeki seviyeye yükselmesine yardım edecektir. Sanat zevkimizin yeniden kaynağından beslenmesi için klasik sanatlarımızın motifleri günlük hayatımızda kullandığımız her türlü objeye tatbik edilmeli.”

  Sanat Değeri Korunuyor

  Ebru tatbik ettikleri seramiklerin günlük hayatın her anında, mutfakta, banyoda, evde ve büroda kullanılabileceğini söyleyen Peyami Gürel, şunları söyledi: “Ebru desenli seramik üretme kapasitemiz oldukça iyi. Kapasiteyi arttırabilmek için yatırım çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalar sırasında batının teknolojisinden istifade edeceðiz. Ancak üreteceğimiz bütün ebrulu seramikler, el işlemesi olduğu için sanat değerinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.”