İçeriğe geç

Soyut Kompozisyon 05

  peyami gürel soyut kompozisyon 05

  Soyut Kompozisyon 05

  Boyut: 56 x 80 cm, Tarih: 2016, Teknik: Tuval üzeri Yağlı boya, Hülya – Şükrü Tanatar Koleksiyonu

  teknik analiz

  Orta boyutlu olan çalışma ahşap şasiye gerili tuval üzerine hazırlanmıştır. Önce doku macunu ile yüzeyde doku çalışması yapılmış, kuruması bittikten sonra tiner ile inceltilmiş yağlı boya dökülerek zemindeki renk geçişleri oluşturulmuştur. Bu işlem her bir katman kuruduktan sonra kompozisyona uygun farklı renklerle tekrarlanmıştır. Böylece, zeminin tasarlanan kompozisyona uygun bir derinlik oluşturması sağlanmıştır. Daha sonra zemin çalışmasının uzunca bir süre tam olarak kuruması beklenmiştir (yaklaşık 10 ila 15 gün). Ardından ana kompozisyon çalışması aşamasına geçilmiştir.

  Bu tabloda, önce daha yoğun (tinerle fazla inceltilmemiş) boya dökme tekniği kullanılmıştır. Ancak, her bir rengin dökülme işleminden sonra kuruması beklenmeden değişik aparatlarla hemen müdahale edilip kompozisyonun ana çatısı ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra, üst katmandaki boyaların kuruması için yine yaklaşık (15 ila 20 gün) bekletmeye bırakılmıştır.

  En son safhada kompozisyonun detayları ve ışık alanları çalışılmıştır.

  soyut kompozisyon 05 tablosu tematik Analiz

  Bu çalışma, aslında soyut kompozisyonlar serisinin bir çalışması olarak hazırlanmıştır. Serinin diğer çalışmalarında olduğu gibi bu eserde de, sanatçının kontrolü ve doğaçlama arasındaki denge ve ilişkiler araştırılmıştır. Sanatçının her tablosunda yer alan daire formları, dikey ve yatay uzanımlar ve mikro evrenin salınımlı hareketleri bir aradadırlar. Hem birbirlerini tamamlamakta ve hem de birbirlerini etkilemektedirler. Hiç bir sıcak rengin kullanılmadığı çalışmada bu işlev beyaza yüklenmiştir.

  peyami-gurel-2016-soyut-kompozisyon-05-hazirlik-01

  tablonun yapılış aşamasından, zemin dokusu