İçeriğe geç

Soyut Kompozisyon 07

  peyami gürel soyut kompozisyon 07

  Soyut Kompozisyon 07

  Boyut: 55 x 70 cm, Tarih: 2016, Teknik: Tuval üzeri Yağlıboya

  teknik analiz

  Küçük boyutlu olan çalışma ahşap şasiye gerili tuval üzerine hazırlanmıştır. Önce doku macunu ile yüzeyde çok hafif doku çalışması yapılmış, kuruması bittikten sonra tiner ile inceltilmiş yağlı boya dökülerek zemindeki renk geçişleri oluşturulmuştur. Bu işlem her bir katman kuruduktan sonra kompozisyona uygun farklı renklerle tekrarlanmıştır. Böylece, zeminin tasarlanan kompozisyona uygun bir derinlik oluşturması sağlanmıştır. Daha sonra zemin çalışmasının uzunca bir süre tam olarak kuruması beklenmiştir (yaklaşık 10 ila 15 gün). Ardından ana kompozisyon çalışması aşamasına geçilmiştir.

  Bu tabloda, önce daha yoğun (tinerle fazla inceltilmemiş) boya dökme tekniği kullanılmıştır. Ancak, her bir rengin dökülme işleminden sonra kuruması beklenmeden değişik aparatlarla hemen müdahale edilip kompozisyonun ana çatısı ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra, üst katmandaki boyaların kuruması için yine yaklaşık (15 ila 20 gün) bekletmeye bırakılmıştır.

  En son safhada kompozisyonun detayları ve ışık alanları çalışılmıştır.

  soyut kompozisyon 07 tablosu tematik Analiz

  Bu çalışma, aslında soyut kompozisyonlar serisinin bir çalışması olarak hazırlanmıştır. Serinin diğer çalışmalarında olduğu gibi bu eserde de, sanatçının kontrolü ve doğaçlama arasındaki denge ve ilişkiler araştırılmıştır. Sanatçının her tablosunda yer alan daire formları, dikey ve yatay uzanımlar ve mikro evrenin salınımlı hareketleri bir aradadırlar. Hem birbirlerini tamamlamakta ve hem de birbirlerini etkilemektedirler. Bu eserde kırmızı renk beyaza rağmen hareketin kaçış noktalarına daha hakim kılınmıştır.

  Lisans

  İlgili Kurum: İstanbul Sanat Evi lisansıyla Canvastar

  Tablolarda kurumumuz tarafından satış yetki belgesi sunulmaktadır. Bu belge sayesinde tablo ilgili koleksiyonere lisanslanmaktadır.

  Tablonun herhangi dış bir müdahale olmaksızın (rutubetli ortamda bulundurma ve aşırı güneşe maruz kalması hariç) deforme olması gibi durumlarda, kurum gerekli onarımı yapmakla yükümlüdür.

  Ancak, herhangi bir darbe ve hasar durumunda sorumluluk koleksiyonere ait olacaktır. Böyle durumlarda eser incelendikten sonra gerekli tadilat ve tamirat projesi hazırlanacaktır.

  soyut kompozisyon 07 tablosu için Önemli Not:

  5846 numaralı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca; Eserin çoğaltım hakları eser sahibine aittir. İzni olmadan hiç bir amaçla (ticari, gayri ticari) çoğaltılamaz. Eser aslının her türlü satış, teşhir ve yeniden satış hakları İstanbul Sanat Evi Tasarım Organizasyon Ltd. Şti’ne aittir. İzni olmadan satılamaz, sergilenemez ve yeniden satışa sunulamaz.

  canvastar_isebanner-01c